Dwie dekady Sportu w Ursusie na fotografiach Ireneusza Barskiego

Widok sceny na której siedzą w fotelach trzy osoby i rozmawiają o albumie fotografi Ireneusza Barskiego

Na tę publikację czekali nie tylko fani sportu, ale także miłośnicy historii Ursusa. W czwartkowy wieczór na scenie w Ośrodku Kultury „Arsus” odbyła się promocja albumu „Lata 60… lata 70… Sport w Ursusie na fotografiach Ireneusza Barskiego".  Wydawcą publikacji przygotowanej na 90. rocznicę założenia Robotniczego Klubu Sportowego „Ursus” jest Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Album  zawiera unikatowe zdjęcia, dokumentujące historię sportowców, działaczy, ale i kibiców lokalnego klubu.

W trakcie wydarzenia wyświetlono dwa archiwalne nagrania telewizyjne o historii klubu. Prowadząca spotkanie rozmawiała na scenie z autorami publikacji oraz bohaterami prezentowanych publiczności zdjęć, którzy byli zapraszani na scenę. Byli to - mistrzyni świata w akrobatyce sportowej ze złotej drużyny, która w 1974 roku przywiozła z Moskwy do Polski złoty medal oraz byli piłkarze RKS Ursus, którzy zapewnili historyczny awans klubu z Ursusa do II ligi piłki nożnej.

Wzruszającym momentem spotkania było wręczenie autorowi albumu Ireneuszowi Barskiemu pamiątkowej płaskorzeźby, którą władze dzielnicy od kilu lat honorują uczestników strajków z 1976 roku. Po zakończeniu spotkania można było otrzymać album z osobistą dedykacją autorów - Ireneusza Barskiego i Jacka Wiśniewskiego kustosza Muzeum Sportu w Warszawie.

W wydarzeniu udział wzięli: dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy Janusz Samel, radny m.st. Warszawy Stanisław Dratkiewicz, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher, zastępca dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki Aleksandra Czechowicz-Woźniak oraz burmistrz dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Bogdan Olesiński wraz z zastępcą Wiesławem Krzemieniem.

Do końca października br. w Domu Kultury „Kolorowa” będzie można obejrzeć wystawę zdjęć z albumu Ireneusza Barskiego dokumentującą dwie dekady sportu w Ursusie.

na zdjęciu Ireneusz Barski
na zdjęciu scena a na niej cztery osoby siedzące w fotelach
dwie osoby siedzą na scenie i rozmawiają - Ireneusz Barski i Barbara Sawicka
na zdjęciu Barbara Sawicka