null

Komputery dla ukraińskich uczniów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zastępca burmistrza dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień, Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska i przedstawiciel Fundacji Mediaexpert pozują do zdjęcia trzymając wspólnie pudełko z laptopem. Za nimi widać ścianę złożoną z dostarczonych przez fundację laptopów.
Laptopy w imieniu urzędu dzielnicy Ursus odebrał zastępca burmistrza Wiesław Krzemień.

Dzięki porozumieniu Warszawy z siecią Media Expert i Fundacją Mediaexpert „Włącz się!”, uchodźcy, którzy chcą zdalnie kontynuować naukę w ukraińskim systemie edukacji, otrzymają 312 laptopów wyposażonych w ukraińską klawiaturę. Już dziś sprzęt został przekazany dzielnicom, które organizują na swoim terenie punkty nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy. Do Ursusa trafiło 20 laptopów, które w imieniu urzędu dzielnicy odebrał zastępca burmistrza Wiesław Krzemień.

Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie do Warszawy dotarło ponad 650 tys. uchodźców, z których ok. 300 tys. pozostało na terenie miasta.

Część z ukraińskich uczniów dołącza do istniejących klas. Dodatkowo, w miarę możliwości, szkoły uruchamiają nowe oddziały przygotowawcze na różnych poziomach edukacji, gdzie priorytetem jest nauka języka polskiego. Od wybuchu wojny w Ukrainie do miejskich placówek oświatowych dołączyło blisko 16 tys. uczniów, a w całej Warszawie utworzono prawie 150 oddziałów przygotowawczych w 88 placówkach. Uchodźcy mogą również w Polsce zdalnie kontynuować naukę w szkołach ukraińskich, które przygotowały lekcje dla wszystkich grup wiekowych.

To rozwiązanie powstało w uzgodnieniu z Ministrem Edukacji i Nauki Ukrainy. Przed nami teraz wielkie wyzwanie, aby ułatwić ukraińskim uczniom możliwość korzystania ze zdalnej edukacji, organizując im niezbędny sprzęt czy zapewniając miejsca do nauki. Ogromnie doceniamy każdą pomoc, dlatego w imieniu uczniów i uczennic z Ukrainy, dziękuję sieci Media Expert i Fundacji Mediaexpert „Włącz się!” za przekazanie ponad 300 szt. laptopów, które pozwolą młodym uchodźcom kontynuować naukę poza granicami swojego kraju  – mówi Renta Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Sprzęt komputerowy przekazany przez Media Expert i Fundację jest dostosowany do pracy w języku ukraińskim.

Przekazane laptopy trafią do zorganizowanych punktów nauki zdalnej i do szkół. Osobiście zajmą się tym burmistrzowie poszczególnych dzielnic - podkreśla wiceprezydent Kaznowska.

Media Expert pomaga

Prowadzimy  liczne projekty wsparcia ukraińskiej społeczności poszkodowanej przez wojnę. Uważamy, że w takich momentach nie można być obojętnym – podkreśla Michał Mystkowski, rzecznik prasowy Media Expert. – A Warszawa ma ogromne potrzeby. Od końca lutego władze Warszawy oraz jej mieszkańcy niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy, a znacząca ich część to właśnie najmłodsi. Wspólnie z producentem komputerów oraz partnerami technologicznymi postanowiliśmy zaangażować się w organizacje edukacji. Dziś przekazujemy sprzęt o wartości niemal 500 tys. złotych, który z pewnością wpisze się w najpilniejsze potrzeby dzieci, szczególnie tych, które nie posługują się językiem polskim – podkreśla.