
Od 21 marca 2022 roku przywrócona zostaje działalność stacjonarna punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Warszawie.
Nieodpłatna pomoc prawna dla obywateli ukraińskich
Nieodpłatne porady są adresowane do osób, które nie są w stanie z własnych środków ponieść kosztów pomocy prawnej i obywatelskiej.
Dla zwiększenia dostępności przedmiotowych porad na czas obowiązywania stanu epidemii, zniesiono obowiązek składania oświadczeń o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Ponadto rozszerzono zakres pomocy o sprawy, dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, a katalog osób uprawnionych do skorzystania z nieodpłatnej porady objął także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z tej formy pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy.
Jak skorzystać z porady
Żeby uzyskać nieodpłatną pomoc prawną lub poradę obywatelską, umów się telefonicznie lub mejlowo. Zadzwoń pod numer 19115 lub prześlij prośbę o udzielenie porady i wskaż formę kontaktu (telefon, mejl) na adres mejlowy wybranego punktu.
Szczegółowy wykaz adresów mejlowych i harmonogram pracy wszystkich punktów miejskich znajduje się na stronie: um.warszawa.pl
Harmonogram porad w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
Forma pomocy i adres lokalu | Dni i godziny w których planuje się dyżury | Adres e-mail |
Nieodpłatna pomoc prawna siedziba Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, przy placu Czerwca 1976 roku nr 1 Porady udzielane są przez adwokata i radcę prawnego | Poniedziałek: 14.00 – 18.00 Wtorek – Piątek: 8.00 – 12.00 | |
Nieodpłatna pomoc prawna w siedziebie Domu Kultury „Kolorowa” przy ul. Gen. K. Sosnkowskiego 16 Punkt prowadzony jest przez organizacje pozarządową NGO. | Poniedziałek: 13.00 – 17.00 Wtorek - Środa: 16.00 – 20.00 Czwartek – Piątek: 15.00 – 19.00 | |
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie
- prawa pracy,
- prawa cywilnego,
- prawa karnego,
- prawa administracyjnego,
- prawa rodzinnego i opiekuńczego,
- prawa celnego, dewizowego i handlowego,
- przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,
- prawa podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej),
- ubezpieczenia społecznego,
- mediacji.
Na czym polega nieodpłatna pomoc prawna
- poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym
w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym; administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, - wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego,
- sporządzeniu projektu pisma w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych
w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism
w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, - sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Po uzyskaniu pomocy prawnej istnieje możliwość wyrażenia anonimowej opinii na temat udzielonej porady. Należy wskazać imię i nazwisko osoby udzielającej porady, adres pocztowy lub mailowy punktu oraz datę udzielenia porady.
Opinię należy przesłać mailowo na adres: pomocprawna@um.warszawa.pl lub listownie na jeden z poniższych adresów:
- Jeżeli pomoc prawna była świadczona przez punkt prowadzony przez adwokata lub radcę prawnego: Biuro Prawne m.st Warszawy, Plac Bankowy 2, 00-095 Warszawa.
- Jeżeli pomoc prawna lub poradnictwo obywatelskie były świadczone przez punkt prowadzony przez organizację pozarządową (NGO): Biuro Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy , ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.