null

W Ursusie powstanie nowa szkoła

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie członków zarządu dzielnicy Ursus z przedstawicielami firmy - wykonawcy inwestycji.
Autor: Waldemar Sokołowski

Rusza budowa nowej szkoły w Ursusie. 18 października władze dzielnicy podpisały umowę z wykonawcą. Placówka dla ponad 700 uczniów ma być gotowa w 2025 roku. W skrzydle szkoły znajdzie się także nowoczesna biblioteka publiczna.

Szkoła powstanie na terenach pofabrycznych dzielnicy przy ul. Silnikowej, róg z ul. Tadeusza Hennela, gdzie budowane są nowe osiedla mieszkaniowe. W zamierzeniach powstać ma tutaj kompleks szkolno-przedszkolny wraz z nowoczesną biblioteką. Równolegle trwa przetarg na budowę przedszkola.

Wraz z budową nowych osiedli w Ursusie i zwiększającą się liczbą najmłodszych mieszkańców dzielnicy niezbędna jest ciągła rozbudowa bazy oświatowej. To priorytet dla dzielnicy. Rozpoczynamy budowę nowoczesnej i energooszczędnej szkoły, która zaoferuje uczniom przyjazne warunki do nauki, a zastosowane technologie znacznie zmniejszą koszty jej utrzymania – burmistrz Bogdan Olesiński.

Nowocześnie i ekologicznie

Trzykondygnacyjny budynek szkolny będzie zarządzany poprzez system BMS (z angielskiego Building Management System), który pozwala automatycznie administrować wszystkimi urządzeniami i systemami budynku oraz otoczenia szkoły. Projekt zakłada niskoemisyjność budynku, to znaczy pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii.  Na dachu będą zamontowane dwa niezależne systemy fotowoltaiczne o mocy 50 kW każdy. Ogrzewanie szkoły, a w lecie klimatyzację  pomieszczeń, zapewni 50  głębinowych pomp ciepła. Pompy ciepła zapewnią również zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową.

Szkoła przyjazna uczniom

Budynek będzie przystosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami dzięki zaprojektowaniu przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniem dla osób niedowidzących. Nadmierny hałas jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnej szkoły, dlatego cały obiekt  będzie wyciszony. Do budowy ścian i sufitów zostaną wykorzystane materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki. Ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach, pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze. Wnętrze placówki pomieści również halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Osobna sala gimnastyczna przeznaczona będzie dla najmłodszych dzieci z klas 1-3. 

Biblioteka w budynku szkoły

Skrzydło budynku zajmie biblioteka publiczna, która służyć będzie mieszkańcom okolicznych osiedli. Znajdzie się w niej  miejsce na strefę sensoryczną dla najmłodszych, pomieszczenia przeznaczone na spotkania i działalność kulturalną, a także m.in. wrzutomat z oknem zewnętrznym, który ułatwi zwrot przeczytanych książek o każdej porze dnia i nocy.

Etapy prac na terenie szkolnym

W pierwszej części powstanie budynek szkoły. W drugiej kolejności zostanie zagospodarowana przestrzeń zewnętrzna w postaci terenu sportowo-rekreacyjnego  z  bieżnią, boiskiem wielofunkcyjnym i placem zabaw. Zakończenie prac i oddanie szkoły do użytku planowane jest na wrzesień 2025 roku.

Wykonawcy i koszt inwestycji

Umowę na budowę obiektu podpisali przedstawiciele konsorcjum firm PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o. Koszt budowy wyniesie 64 217 000,00 zł. Autorem projektu architektonicznego jest Pracownia Projektowa "Stanisław Konopiński".

Burmistrz Bogdan Olesiński podpisuje umowę na realizację inwestycji.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Przedstawiciele wykonawcy podpisują umowę w obecności członków zarządu i pracowników urzędu dzielnicy.
Wizualizacja budynku szkoły w otoczeniu zieleni i bieżni. Szkoła jest dwupiętrowa, z dużymi przeszkleniami, z patio, w którym rośnie drzewo
Wizualizacja budynku szkoły. Widok elewacji od strony południowo-wschodniej.
Dziedziniec szkoły przed głównym wejściem.