null

W Ursusie powstanie nowe przedszkole

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pięciu mężczyzn pozuje do zdjęcia na tle banera z Syrenka Warszawską. Dwóch z nich przekazuje sobie dokumenty ściskając dłonie.
Podpisanie umowy na budowę przedszkola w Ursusie | Autor: A. Wall

Przedszkole w rejonie budowanego osiedla na Szamotach w Ursusie powstanie przy ul. Silnikowej, róg ul. T. Hennela. Na tej samej działce trwa budowa szkoły. Docelowo powstanie w tym miejscu kompleks oświatowo-sportowy z filią biblioteki publicznej. Dziś dzielnica podpisała umowę na budowę przedszkola. Placówka ma być gotowa w pierwszym kwartale 2024 roku.

Będzie to pierwsze przedszkole na terenach pofabrycznych Ursusa. Znajdzie w nim miejsce 150 dzieci. Razem ze szkołą i zewnętrznym terenem sportowym będzie to największa inwestycja oświatowa w historii Ursusa. W 2024 roku planujemy oddać do użytku przedszkole, a rok później szkołę. – burmistrz Bogdan Olesiński.

 

Umowa podpisana

Władze dzielnicy podpisały dziś umowę na budowę placówki z wyłonionym w przetargu wykonawcą, firmą Unihouse SA. W podpisaniu umowy brali udział członkowie zarządu dzielnicy – burmistrz Bogdan Olesiński z zastępcami Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikem oraz przedstawiciele wykonawcy – prezes zarządu Marcin Gołębiewski oraz członek zarządu Jacek Grzybowski. Prace budowlane  rozpoczną się z początkiem 2023 roku, a ich zakończenie ma nastąpić w pierwszym kwartale 2024 roku.  Koszt inwestycji to 14,9 mln zł.

Nowoczesna konstrukcja

Budynek przedszkola został zaprojektowany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, która charakteryzuje się dobrą izolacyjnością akustyczną i cieplną.  Jest to nowoczesna technologia, wykorzystująca zalety naturalnych materiałów - drewna, gipsu i wełny mineralnej. Przedszkole zostanie wyposażone w odnawialne źródło energii - panele fotowoltaiczne, które będą produkować prąd na potrzeby placówki, co znacznie ograniczy pobór energii ze źródeł zewnętrznych. Odpowiednia konstrukcja, ocieplenie ścian zewnętrznych i umiejscowienie okien od strony południowej zapewni niskoemisyjność budynku. Przedszkole będzie miało własną kuchnię z zapleczem.

Teren zewnętrzny

Teren po stronie południowo-zachodniej budynku przeznaczony zostanie na przestrzeń rekreacyjną dla dzieci. Powstaną w tym miejscu trzy niezależne  place zabaw dla różnych grup wiekowych. Ponadto na terenie zewnętrznym obiektu zostaną utworzone ogrody deszczowe, do których będzie odprowadzana deszczówka z dachu budynku.

Projekt elewacji budynku przedszkola przy ul. T. Hennela