null

Akcja honorowego oddawania krwi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.12.2022 09:00 - 14.12.2022 14:00
Ratusz urzędu dzielnicy Ursus przy pl. Czerwca 1976 roku nr 1

Zapraszamy wszystkie dorosłe, zdrowe osoby – również ozdrowieńców z COVID-19 – którzy chcieliby oddać krew. 

Czekamy na Państwa przed urzędem dzielnicy Ursus, pl. Czerwca 1976 roku nr 1, w mobilnym punkcie pobrań w godz. 9:00-14:00.

Za organizację punktu odpowiada Klub HDK Ursus PCK

Krok po kroku

Mobilne punkty krwiodawcze funkcjonują podobnie jak stacjonarne. Całość procesu, w zależności od liczby zgłaszających się osób, powinna zająć od ok. półgodziny do godziny.

  • Pierwszym etapem jest wypełnienie szczegółowego kwestionariusza dotyczącego aktualnego zdrowia, przyjmowanych leków. Pytania dotyczą też możliwego zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Warto wiedzieć, że po wyzdrowieniu nasza krew zawiera cenne przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi objawami.
  • Po wypełnieniu formularza, następuję rejestracja. Ważne, żeby mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, poświadczający dane osobowe (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja szkolna lub legitymacja studencka).
  • Przy rejestracji, z palca pobierana jest próbka krwi, która natychmiast poddawana jest wstępnej analizie. Wyniki badań zostaną ocenione przez lekarza. Na ich podstawie, a także wywiadu i wstępnego badania, lekarz kwalifikuje nas do oddania krwi lub ustala czy zachodzą przeciwwskazania (stałe bądź czasowe).
  • Dopiero na tym etapie następuje właściwe oddanie krwi. Powinno trwać około 10 minut. Poza uczuciem wkłucia jest całkowicie bezbolesne.  

Po oddaniu krwi ważna jest regeneracja i odpoczynek. Każdy krwiodawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (8 tabliczek czekolady). W dniu oddania krwi dawcy przysługuje dzień wolny od pracy. Ze względu na sytuację epidemiczną, aktualnie ustawowo zagwarantowane są 2 dni – dzień oddania krwi i dzień następny.

Dlaczego warto?

Każdy z nas, w sposób absolutnie bezpieczny dla zdrowia, może pomóc w uratowaniu czyjegoś życia. Oddając jedną jednostkę krwi, ratujemy życie trzech osób! Szczególnie dotyczy to dawców, którzy dysponują rzadką grupą krwi. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. W dobie pandemii cenna jest zwłaszcza krew ozdrowieńców, która zawiera przeciwciała.  

Osoby, które przyjadą samochodem oddać krew, zostaną zwolnione z opłaty parkingowej.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap