Uczestnicy pikniku mieli okazję uczestniczyć w ścieżce edukacyjnej "Edukacja dla bezpieczeństwa" oraz poznać atrakcje zaprezentowane przez służby
Jedną z wielu atrakcji była ścieżka edukacyjna dedykowana dla dzieci do lat 10 zorganizowana przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy udziale służb.
Zgodnie z założeniem w każdym etapie ścieżki dzieci otrzymywały zadanie edukacyjne do wykonania. Ścieżka składała się z pięciu etapów: w pierwszym Policja przedstawiała założenia ścieżki i wręczała plansze zapraszające do kolejnych. W drugim przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Delegatury BBiZK omawiali zasady bezpieczeństwa na drodze i wręczali opaski odblaskowe. W trzecim pracownicy Służby Dyżurnej Miasta oraz Delegatury BBiZK sprawdzali znajomość numerów alarmowych oraz umiejętność dokonania poprawnego zgłoszenia, wręczając uczestnikom plany lekcji oraz poradniki "Postępowanie w sytuacji zagrożeń" wydane staraniem BBiZK m.st. Warszawy. W czwartym Ochotnicza Straż Pożarna udzielała instruktażu z udzielania pierwszej pomocy - dzieci dostawały w tym punkcie zakładki ze stosownymi ilustracjami. W piątym punkcie najmłodsi mogli obejrzeć i otrzymać filmy firmy UL dotyczące bezpiecznych zachowań.
Po zebraniu wszystkich pieczątek dzieci wracały do stoiska Policji, gdzie otrzymywały nagrodę główną: książeczki edukacyjne wydane przez BBiZK, maskotki zapewnione przez Delegaturę BBiZK oraz puzzle z najważniejszymi miejscami w Ursusie przygotowane przez Urząd Dzielnicy Ursus.
Ważnym punktem programu Pikniku naukowego w Ursusie był międzyszkolny konkurs dla szkół podstawowych z Ursusa - wszystkie drużyny reprezentujące szkoły miały za zadanie wypełnić krzyżówkę oraz odpowiedzieć na zestaw pytań z zakresu bezpieczeństwa. Do konkursu młodzież przygotowywała się na podstawie poradnika "Postępowanie w sytuacjach zagrożeń" - w związku z faktem, że w konkursie brały udział starsze dzieci, niż w ścieżce edukacyjnej, zadania były znacznie trudniejsze. Jednak wszystkie drużyny były świetnie przygotowane a poziom był jednakowo wysoki.
Uczestniczy pikniku w części dotyczącej bezpieczeństwa mogli obejrzeć i podziwiać konie pracujące w Policji, pojazdy poszczególnych służb: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Wojska, Służby Dyżurnej Miasta.
Dzieci mogły spróbować schwytać do worka węże (na szczęście zadanie było bezpieczne - węże pomimo realistycznego wyglądu nie były prawdziwe).
Uczestników konkursu było bardzo wielu, a zainteresowani i zaangażowani wspólnie z dziećmi byli również rodzice i dziadkowie.
Pod koniec dla wszystkich przygotowana była prawdziwa wojskowa grochówka!