null

Startuje 10 edycja budżetu obywatelskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Człowiek piszący projekt

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Od 1 grudnia mieszkańcy mogą ponownie składać projekty. To już 10, jubileuszowa edycja. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.

Pomysły można zgłaszać na poziomie dzielnicowym i ogólnomiejskim. Projekty dzielnicowe dotyczą jednej dzielnicy, zaś ogólnomiejskie wielu dzielnic, a nawet całej Warszawy. Projekt można zgłosić internetowo przez stronę www.bo.um.warszawa.pl lub papierowo. Formularz papierowy jest dostępny w urzędzie dzielnicy bądź na stronie. Pomysły mogą mieć różną tematykę, ale muszą mieścić się w katalogu zadań gminy. Mogą one zatem dotyczyć infrastruktury, ochrony środowiska, kultury, sportu, oświaty, bezpieczeństwa, spraw społecznych.

Łączna kwota na budżet obywatelski na rok 2024 to 101 427 129 zł. Dla dzielnicy Ursus została przeznaczona kwota 2 434 251 zł, zaś maksymalna wartość projektu może wynosić 486 850,20 zł.

Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2023 roku. Następnie do 4 maja potrwa ocena zgłoszonych projektów. W ramach oceny pracownicy urzędu sprawdzą projekt pod względem merytorycznym. W przypadku konieczności dokonania zmian urzędnicy kontaktują się z projektodawcą i wspólnie ustalają ostateczny kształt projektu. Od negatywnej oceny zawsze można zgłosić odwołanie, jednak zdecydowana większość pomysłów jest oceniana pozytywnie. Od 15 do 30 czerwca 2023 roku będzie trwało głosowanie. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 lipca 2023 roku. To wtedy dowiemy się, które projekty uzyskały najwięcej głosów mieszkańców, co jest jednoznaczne z ich realizacją przez urząd w 2024 roku.

Na przestrzeni lat w dzielnicy Ursus w ramach budżetu obywatelskiego powstało bardzo wiele niezwykle potrzebnych projektów takich jak boiska sportowe, zakupy dla bibliotek i domów kultury, dużo projektów zielonych, wiele szkoleń i warsztatów – to tylko niektóre przykłady projektów zrealizowanych z budżetu obywatelskiego. Warto zgłaszać pomysły i głosować. W ten sposób wspólnie możemy zmienić naszą dzielnicę, a nawet Warszawę.

Przygotwaliśmy dla Państwa formy wsparcia. Jedną z nich są dyżury pracowników, z którymi można skonsultować projekt.Sprawdź terminarz dyżurów.