null

Konkurs "Ośmiu wspaniałych"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Inspiracją dla stworzenia konkursu był znany western „Siedmiu wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym, meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do idei konkursu: promowania pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Dzisiaj konkurs „Ośmiu wspaniałych” organizowany jest w 85 miastach całej Polski.

W 2002 roku po raz pierwszy reprezentacja Wspaniałych powiększyła się o przedstawicieli szkół podstawowych. Nagrodzona „Ósemeczka”, choć nie może pochwalić się ani dorosłym wiekiem, ani słusznym wzrostem, ani wielkimi dokonaniami, z całą pewnością jednak imponuje hartem ducha i wrażliwością serca.

Jak zgłosić kandydata do udziału w konkursie?

Młoda osoba musi być wolontariuszem. Potrzebna jest też opinia opiekuna wolontariatu, nauczyciela i zgoda rodziców. 

Więcej w regulaminie.

Konkurs w odsłonie dzielnicowej, stołecznej i ogólnopolskiej

Ośmiu wspaniałych ma 3 odsłony. W czasie eliminacji dzielnicowych wybierane są osoby, które z jednej strony mają pozytywną wizję własnego życia, z drugiej wielką wrażliwość na potrzeby człowieka słabego, szukającego oparcia – gotowych zawsze wyciągnąć rękę do potrzebującego i pospieszyć mu z pomocą.

Do 20 lutego młodzież zgłaszana jest w konkursie dzielnicowym, do 12 marca samorządy typują swoich faworytów do finału stołecznego. Gala ogólnopolska odbędzie sie w maju lub czerwcu. 

Karty zgłoszeniowe