null

46. rocznica buntu w Ursusie - oficjalne uroczystości

Drukuj otwiera się w nowej karcie
biało-czerwone balony, które przyczepione są do plansz wystawy o Zbuntowanych Czerwiec 76.

24 czerwca 1976 roku rząd ogłosił radykalne podwyżki cen żywności. Mięso i jego przetwory podrożały o kilkadziesiąt procent. W kraju wybuchły strajki, w Ursusie miały dramatyczny charakter. Strajkujący zablokowali linię kolejową, uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów. ZOMO brutalnie rozpędziło protestujących, a represje trwały po zakończeniu strajku.

Robotnicy, którzy brali udział w manifestacji, byli skazywani na więzienie i zwalniani z pracy. W konsekwencji tych wydarzeń powstał Komitet Obrony Robotników, który później stał się jednym z filarów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 

Z okazji 46. rocznicy strajku zapraszamy mieszkańców na oficjalne uroczystości rocznicowe w Ursusie organizowane przez oddział NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze:  

  • godz. 12.00 – zbiórka Pocztów Sztandarowych ul. Rynkowa 1;
  • godz. 12.30 – Msza Św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. K.  Sosnkowskiego 34; po Mszy przemarsz przed pomnik przy placu Czerwca 1976 roku;
  • godz. 14.15 – uroczystości przed pomnikiem przy placu Czerwca 1976 roku.

Przy asyście honorowej Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odbędzie się zbiórka Pocztów Sztandarowych, przywitanie delegatów i gości, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.