Konsultacje społeczne

Napis konsultacje społeczne coraz lepsza Warszawa dzięki Twoim opiniom

Konsultacje społeczne to dialog urzędu z mieszkankami i mieszkańcami, który towarzyszy procesowi podejmowania decyzji. Celem konsultacji społecznych może być wspólne wypracowanie rozwiązań, poznanie potrzeb mieszkanek i mieszkańców, zebranie opinii do przedstawionych propozycji.

Mówiąc prościej, konsultacje społeczne to rozmowa, której celem jest nie tylko poinformowanie mieszkańców o jakichś sprawach, ale także dowiedzenie się, co myślą na ich temat. Konsultacje społeczne mogą dotyczyć w zasadzie wszystkiego. Najczęściej z mieszkańcami konsultuje się kwestie dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego i nowych inwestycji. Może chodzić o modernizację ulicy czy zagospodarowanie skweru, albo dyskusję o ofercie domów kultury lub planach dotyczących kierunków przyszłego rozwoju miasta. Można rozmawiać o dokumentach strategicznych miasta bądź państwa.

Konsultacje społeczne - baza wiedzy

Pytania i odpowiedzi

Konsultacje społeczne w Warszawie mogą dotyczyć wszystkiego, co jest ważne dla mieszkanek i mieszkańców i co mieści się w zakresie działań samorządu. Często konsultujemy na przykład plany zagospodarowania przestrzennego, nowe inwestycje, remonty parków i skwerów czy ważne dokumenty. Miasto pyta mieszkanki i mieszkańców w konsultacjach społecznych o to, jak zaplanować osiedle, aby żyło się w nim dobrze, jak powinien wyglądać nowy park albo plac zabaw albo w jakim kierunku powinna rozwijać się Warszawa.

Twój udział w konsultacjach trwa tyle, ile chcesz. Wysłanie maila lub rozmowa w punkcie konsultacyjnym zajmie Ci tylko kilka minut, udział w spotkaniu godzinę lub więcej. W każdych konsultacjach możesz wybrać sposób zaangażowania, który najbardziej Ci odpowiada. Nie musisz nawet zabierać głosu, możesz po prostu zapoznać się z projektem i posłuchać opinii innych osób.

Cały proces konsultacyjny trwa 21 dni lub więcej – na pewno zdążysz wziąć w nim udział!

W konsultacjach może wziąć udział każdy. Każda opinia wyrażona w konsultacjach jest tak samo ważna. Nie musisz mieszkać na stałe w Warszawie, być w niej zameldowanym. Możesz mieć mniej niż 18 lat. Wystarczy, że dany temat jest dla Ciebie ważny.

Jeśli chcesz opowiedzieć o swoich potrzebach, możesz to zrobić na kilka sposobów np. wysłać e-mail, porozmawiać na spotkaniu czy wpaść na chwilę do punktu konsultacyjnego.

Informację o tym, jak możesz wziąć udział w danych konsultacjach, znajdziesz na stronie konsultacji i na plakatach. Z podanych sposobów możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie. Nie musisz nawet zabierać głosu, możesz po prostu przyjść na spotkanie i posłuchać.

Konsultacje społeczne to głos doradczy, który pomaga uwzględnić potrzeby mieszkańców w danej sprawie. Zgłaszane opinie są różnorodne, dlatego zwykle tylko część z nich może być uwzględniona. Ostateczna decyzja należy do rządzących, którzy podejmując ją kierują się dobrem wspólnym.

Konsultacje społeczne - lista konsultacji

rozrzucone zdjęcia z Warszawy ze zrealizowanymi projektami